Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Běžecké vázání

Jak vybrat běžkové vázání?

Doby širokého vázání založeného na zacvaknutí několika trnů do špiček bot už jsou naštěstí za námi. Díky technologickému pokroku se dnes lyžaři mohou těšit z vázání bezpečnějšího, pohodlnějšího a především umožňujícího nesrovnatelně lepší spojení mezi botou a lyží, a zvyšujícího tak její ovladatelnost. V současné době vedle sebe existují dva srovnatelné systémy vázání SNS Profil (jedno hrazdičkové), SNS Pilot (dvou hrazdičkové), NNN a NNN NIS vázání,veškeré modely se nabízejí v klasickém a skate provedení.

 

Rychlé odkazy:

Jaké vázání potřebuji?

Ujasněte si, jaký typ podešve Vaše boty na běžky mají a jaký styl běhu na lyžích preferujete a podle toho vybírejte potřebné vázání. Vybírat můžete ze systému SNS Profil, SNS Pilot a NNN.

 

Co je vázání SNS profil?

Nášlapné vázání od firmy Salomon s hrazdičkou a jednou podélnou vodící drážkou. Na trhu najdeme několik variant od univerzálního vázání, přes klasické až po vázání určené přímo pro skate.

Různé typy se liší tvrdostí gumového flexoru v přední části vázání, který zabezpečuje návrat boty do výchozí pozice a zabraňuje příliš velkému pohybu boty směrem vpřed. Širší drážka umožňuje pohodlné čištění od sněhu a dalších nečistot z trati.

                

Co je vázání SNS Pilot?

Vázání od Salomonu určené pro sportovní a závodní lyžování. Vázání na skate a klasiku je vybaveno jedinečným systémem dvou hrazdiček, což umožňuje nejen lepší spojení boty s lyží, ale současně i lepší ovladatelnost lyže.

Co je vázání NNN?

Vázání od firmy Rottefella s hrazdičkou a dvěma podélnými vodícími drážkami. V turistickém provedení je k dispozici jako nášlapné, které může lyžař vypnout pouze pomocí hůlky. Ve vyšších kategoriích ho nalezneme i v nenášlapné formě.

Stejně tak rozlišíme univerzální vázání a speciálně určené na klasiku nebo skate lišící se rozdílnou tvrdostí gumového flexoru v přední části vázání. Podélné drážky drží botu pevně na svém místě a umožňují tak perfektní kontrolu nad lyží.

       

 

Co je vázání NNN NIS?

Vázání od Rottefelly určené pro závodní lyžování. Skládá se z destičky namontované na lyži a samostatného vázání, které se na destičku nacvakne bez složité montáže.

Běžecké vázání zajišťuje ještě těsnější kontakt mezi botou a lyží, a umožňuje tak jejich dokonalejší kontrolu. Systém je kompatibilní i se všemi botami se systémem NNN.

 

Slovníček pojmů

 

SNS – Salomon Nordic Systém

NNN – New Nordic Norm

NIS – Nordic Integrated Systém

Jedno hrazdičkové vázání - v přední části bot na běžky je spojovacím článkem mezi botou a vázáním jedna hrazdička

Dvou hrazdičkové vázání - 2 osy pro celkovou kontrolu lyží a torzní stability. Měkké a pružné spojení pro lepší a delší odraz.

Klasické vázání - jde o vázání určené na běh klasickou technikou v upravené stopě.

Skate vázání - jde o vázání určené na volný styl, známé také jako bruslení.

 

Autor rádce: Sportisimo

Porovnat běžecké vázání